Çarşamba 21 Ağustos 2019
Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet

sosyalhesappKadın fotoğrafına baktı adamın. Her gün her gün biraz daha çekici buluyordu adamı.

İnternette gördüğü adama âşık olur mu insan? Âşık olmuştu kadın.

Hayal kuruyordun durmadan, uzakta bir yerlerde buluşuyordunuz, adam hiç konuşmuyordu. Sadece bakıyordu sana, sen ne istersen onu yapıyordu. Sen onun yerine de konuşuyordun. Yeri sen seçiyordun, tam kafana göre insanlardan uzakta sakin, küçük bir gölün kenarında, kuş cıvıltıları arasında, ağaçların içinde küçük bir ev. Sonra durmadan anlatıyordun, yalnızdın, çok yalnızdın. Onu beğenmiştin işte. Fiziksel görünümü iyiydi, çok güzel çıkıyordu fotoğraflarda, burnunun üstündeki ben ayrı bir hava katıyordu ona, yüzü tıpkı Roma dönemi heykellerini andırıyordu. Boyu uzuna yakın, atletik bir yapısı vardı vücudunun. Takım elbise giyiyordu sürekli ve o da yalnızdı. Emindin. Fotoğraflarında yanında bir kadın olmuyordu ya da olanlar ona yakın değildi.

Her gün takip ettin adamı. Her paylaşımını gördün. Gözlerinden anlıyordun her şeyi. Bugün üzgündü ne olmuştu acaba? Günlük sıkıntılar mı? Ekonomik sıkıntılar mı? Yolunda gitmeyen ne vardı? Düşünüp durdun gün boyu. Kendi dertlerini unuttun, kendi sıkıntılarına boş verdin. Ertesi gün gülüyordu adam fotoğraflarında, sen de gülümsüyordun. Dişleri gülünce çok güzel görünüyordu. Nasıl dizilmişlerdi öyle, hayrandın dişlerine.

Zamanla adamın yanındakileri kıskanmaya başladın. Kıskançlık içini kemiriyordu. Ulaşmalıydın adama, var olduğunu, burada olduğunu göstermeliydin. Defalarca elin klavyenin enter tuşuna gitti ama basmadın bir türlü. Biraz daha zaman diyordun, biraz daha, biraz daha tanımalıydınız birbirinizi. Ona anlatıyordun. Aslında onunla hayali buluşmalarında ona her şeyi anlatıyordun. Bir gün seni anlayacak, senin varlığını kabul edecek, seni fark edecekti, paylaşımlarını beğenecekti. Takip etmeyi bıraktın bir ara. Bir boşluk oluştu hayatında. Derin bir boşluk bir şeyler eksikti, dayanamadın sonra tekrar başladın takip etmeye. Vazgeçilmez oldu hayatında her gün onun sayfasını açıp bakıyordun, bugün ne yapmış? Nerelere gitmiş? Kimlerle fotoğraf çektirmiş? Üzerinde nasıl bir kıyafet var? Bütün bunları ezberledin.

Yine böyle bir akşam işten eve dönünce ilk yaptığın şeyi yaptın. Telefonunda onu aradı gözlerin. Sayfasına baktın, dünkü fotoğraflar vardı. O akşam can sıkıntısı sardı bütün benliğini. Yemek yemedin, gözlerin telefonun ekranında yeni bir haber, yeni bir paylaşım, yeni bir fotoğraf aradı, bulamadın. Sabaha kadar açıktı ekran, sen sabahlamıştın bugün. Uyku sersemi kalktın, elini yüzünü yıkadın işe gitmen gerekiyordu. Gün boyu asık bir suratla somurttun durdun. Gözlerin saatlerce ekrana takılı kaldı. Bir hareket, bir paylaşım, bir fotoğraf bekledin durdun. Akşamı dar ettin, sokaklara attın kendini, ne olmuştu acaba?

Günlerce bekledin bir haber alamadın. Acı çekiyordun, acıların her gün biraz daha katlanıyordu. Ne yediğin yemek ne içtiğin sigara, ağaçların görüntüsü, kuşların cıvıltısı, hiçbir şeyin tadı yoktu. İki haftanın sonunda onun arkadaşlarının paylaşımını gördün. Herkes üzgündü. Trafik kazası sonucunda verdiği hayat mücadelesini kaybetmişti. Başından kaynar sular döküldü yandın, için cız etti. Hayatının aşkını kaybetmiştin işte.  

Son sayfada kaldı gözlerin, 25.05.2016. Arkadaşlarıyla bir fotoğrafı. Yine takım elbiseli. Son gülüşüydü demek bu. Hayata son bakışı. Şimdi sen ne yapacaktın? Bu acıyı nasıl atlacaktın?

Ayla Coşkun Ceren

Yazar Hakkında

Ayla Coşkun CEREN

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TÜRKÜLER SATICISI

Geçmiş günlerin birinde, hareketli Aydın Pazarı’nda dolaşırken, saz nağmeleri il...

NEDEN "SERİN" SERVİ?

Edebiyat sanatının vazgeçilmez temel taşlarından biri eser, diğeri de&...

ŞEHRİN GÜNDÜZ DÜŞLERİ

Yeşil Câmii avlusundan aldığım tespihe bakıyorum dakikalardır. Masmavi bir gök, ...

OYUNDAN FELSEFE ÇIKARMAK

   Her çağın kendine ait bir dili vardır. Bu dille konuşur insanlar...

PÎR SULTAN'LARDAKİ VATAN

Saddam'ın sebep olduğu; daha sonra ABD emperyalizminin, 2003-2012 ocak aras...

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

Atalarımızın milletleşme süreciyle başlayan Türk milliyetçiliği düşüncesi, kültü...

LALE ŞAİRİ VE YAZAR ABDULLAH SATOĞLU İLE SOH…

Aslında siz meçhul biri değilsiniz, fakat bu sohbet münasebetiyle, özgeçmişini...

SAYI - 9 TÜRK KAHVESİNİN TARİHİNE ESKİŞEHİR’D…

“Kahvelerim pişti gelKöpükleri taştı gel İyi günün dostlarıKötü günüm geçti...

ZİYA OSMAN SABA

Edebiyatımıza “ Yedi Meş’aleciler” grubu ile giren değerli şair Ziya Osman ...

500 Yılın Ardından Piri Reis

Nazan Karakaş Özür YEDİTEPE YAYINEVİ UNESCO 2013 yılını, Piri Reis Haritasının 5...

Gülce

Uçurumun kenarındayım Hızır Ulu dilber kalesinin burcunda Muhteşem belaya nazır ...

ÜCRETSİZ AİLE MEZARLIĞI

Mustafa Helvacıoğlu altmışdokuz yaşındaydı. Hiç evlenmemişti. Akrabası yoktu. Ba...

BALKON VE KADIN

Ev… Evler… Dört duvar, dışarıya açılan bir kapı ya da içeriye açılan bir kapı, b...

ACI / ACIMAK

Hayat bu! Her şey çok iyi gidiverirken birden bir olayın, bir sözün, bir duygunu...

YEKPÂRE GENİŞ BİR ÂN VE YEKPÂRE BİR VATAN

Rahmetli Tanpınar’ın:“Ne içindeyim zamânın,      &...

BEDEN VE HUY

Bir yemişin biçiminden ve renginden, içine gizlediği tadın derecesini kestirmek ...

Bu kategorideki Diğer Yazılar...

Kırmızı Kitaplar

GÜNEŞLİ BİR NÎSAN GÜNÜ
Turgut GÜLER
Türk Felsefesi
Kırmızı Yazılar
GÜN BATIMI
ERMENİ TEHCİRİ SIRASINDA SAĞLIK SORUNLARINA KARŞI ALINAN TEDİRLER VE UYGULAMALAR
GURBET YOLU

Şair ve Şiir

MEHMET AKİF ERSOY’DA HÜZÜN

Tabut Eller Üstünde Dostu da düşmanı da onun çok yüksek bir karaktere sahip olduğuna inanıyor. Bir ahlâk nümunesi, bir fazilet âbidesi.... İnancını sonuna kadar yaşayan...

GAZEL - YENİŞEHİRLİ AVNİ

1- Âteş i âhımla yandı bâğlar gülzârlar Gömgök oldu dûd-ı feryadımla sünbülzâr2 2.Hey ne kâfirsin ki mekrinle nâ-bûd oldu hep Tevbeler teşbihler tâ’atlar istiğfarlar 3- Öyle bir mecnûn-ı...

BİR KADEHLE BİZİ SÂKİ GAMDAN ÂZÂD EYLEDİ - HOCA DEHHÂN…

Bir kadehle bizi sâki gamdan âzâd eylediŞâd olsun gönlü anın gönlümü şâd eyledi Bende idi bunca yıllar kaddine serv-i revânDoğrulukta kulluk ettiğiyçün âzâd eyledi Husrev-i hûbân eden...

ECEL TUTMUŞ ELİNDE BİR ULU CÂM- ŞEYYAD HAMZA

Ecel tutmuş elinde bir ulu câmKi ol câmın içi dolu ser-encâm Kime ayak sunar kime içürmişKimi esrük yatur toprakta mûdam

Bu kategorideki Diğer Yazılar...

Yazarlarımızdan Seçtiklerimiz

SONSUZ BAHARADAM ADAMLIK ADAM OLMAKİÇİMİZDEKİ CANAVAR: TEPEGÖZSANATÇININ PSİKOLOJİSİSELİM PUSAT VE CARL GUSTAV JUNGESERLERİYLE BİR ÜLKEYİ SÜSLEYEN DEHA: MİMAR SİNANGÖNLÜN BİR YÖRÜKTÜR KUTLU ÜLKÜLER PEŞİNDEEY NAZLI HİLALTÜRKÇESİZ BİR HAYATAYDIN İHANETİ!ÇÖZEBİLECEĞİMİZ ŞEYİ KOPARMAYALIMCÖMERTLİKMEKANİK HAYAT – MEKANİK ZAMANEDEBİYATIMIZDA BİR DEV: YAHYA KEMAL BEYATLIUYANIKLAR DÜNYASININ BAŞI DERTTEİKİ KAVRAM: MİLLİ EGEMENLİK VE CUMHURİYETİSTEMEMUÎN FEYZÎOĞLUKİTAP GEZGİNİROMAN SANATI NEDİR VE NİÇİN ROMAN OKUMALIDIR?

digertumyazilar