Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet

kisiselgelisimSürekli kişisel gelişim geyikleriyle konuşan, davranan insan tiplerinin ortaya çıkıp çoğalması ile liberal ve neoliberal sistemlerin çok yakın ilişkisi vardır.
Okuduğu metinde, kitapta rastladığı kulağa hoş gelen birkaç özlü sözle, kısa ve kestirme yoldan yaşamının değişeceğine, kendisinin değişeceğine ve başarıyı yakalayacağına, hatta zengin olacağına veya itibar kazanacağına inanan ya da inanamak isteyen tiplerle doldu ortalık. Bu da bir çeşit takıntı ya da neoliberal sistemin insanı çaresizleştiren, sürekli daha çok çalışmaya zorlayan ama rantı hep tepeye kazandıran yapısının sunucu bir durumdur.

Oysa insan psikolojisi, alt bilinç(id), benlik(ego), üst benlik (süperego) dan oluşan bir yapı arzeder. Bunlar arasındaki denge ve uyum size sağlıklı bir psikolojik yapı sağlar. İşte asıl kişisel gelişim bunları dengeleyebilmektir.
Fakat epeydir moda olan bu kişisel gelişim geyikleriyle sürekli üst benliğe etki edip, benlik ve alt bilinci baskılama eğilimi, kişisel gelişim sağlamak yerine aslında insanları hasta, takıntılı, sorunlu hale getiriyor. Kimsecikler de bunu dillendirmiyor. Çünkü bu kitapların kendisi zaten neoliberal ekonomin gereği olarak ticari birer metadır ve tatlı para kazanırken kimse kimseni ayağına basmıyor.

Evet, kişisel gelişim kitapları, tabii ki hiçbir edebi değer taşımayan ticari bir üründür. Peki bir ürünün yegane amacı nedir? Çok satmak. Fakat bazen görüyorum, tek bir kitap yerine ticari kafanın ürünü olarak konulara ayrılmış kitaplar setler haline getirilmiş. Mesela İş hayatı için 10 kitaplık bir dizi hazırlamış yazarımız veya okulda başarınızı arttırmanız için yapılacaklar 5 kitapta toplanmıştır.

Daha önce hiç kişisel gelişim kitabı okumamışsındır, fikir edinmek için alıp okursun bir iki tane. Ama düzenli olarak kişisel gelişim, başarı veya hayatınızı değiştireceğini iddia eden kitapları alan insanlar var. Hiçbir faydasını görmedikleri gibi üstüne bir de zaman kaybetmiş oluyorsunuz.

Bu kitaplar genelde "İş hayatında yükselmenin 10 yolu", "7 maddede okul başarınızı arttırın" gibi daha kapağında size vaatte bulunurlar. Veya biraz daha ilgi çekmeye çalışanları "Aptal insanların 100 kronik davranışı" gibi sizin egonuza yönelik başlıkları seçerler. Sen aptal mısın canım? Tabii ki değilsin! Ama bu kitabı al, çaktırmadan oku bakalım, belki aptal insanlara benzer davranışların vardır, düzelt onları!

Bir aralar hem ülkemizde hem dünyada "Ferrarisi'ni Satan Bilge" adlı kitap çok modaydı. Aslında moda olan çoğu kitap gibi, bu kitabın da boşa kesilmiş ağaçlardan oluştuğunu biliyordum. Fakat kitabı okumaya karar verdim, bir solukta(!) okudum. Ve belki de gelmiş geçmiş en çok satan, en dişe dokunur kişisel gelişim kitabının bile, aslında bir kaç sayfadan oluşması gereken bir çöp olduğunu şaşırmadan ama üzülerek gördüm.

Bu kitapların genel karakteristik yapıları şöyledir: Size bir çok hikaye anlatılır. Tabii hepsi başarı hikayesi! Hiçbir başarısızlığa değinilmez. Halbuki başarısızlığın da başarı kadar önemli olduğunu düşünürüm, eğer gelişimden bahsediyorsak tabii. Aslında sırf buradan bile, bu kitapların amacının size gerçekten başarıya ulaştırmak değil, gaza getirmek olduğu anlaşılıyor.

Dediğim gibi bu kitaplar bir çok olağanüstü başarı hikayesi anlatır okuyucuya. Bak ne vahim durumlarda bile neler yapılıyor mesajı verilir. Fakat anlatılması gereken bu hikayeler değil. Bu hikayelerin kahramanlarının diğerlerinden farkları! Bu insanların, düşünce yapıları, zihniyetleri bakış açıları! Çok daha geniş ve kapsamlı bir konu bu. Ey yazar, sen bu hikayeyi bana anlattın, beni gaza getirdin de benim kafa aynı kafa, harekete geçsem ne olacak?

Genelde kapakta vaat edilen maddeler hikayelerle şişirilip sıralandıktan sonra, kitabın sonunda aslında her şeyin siz de bittiği, kendinizden başka kimsenin size yardım edemeyeceği, yazarın sizi bir yere kadar taşıyabileceği ancak asıl işi kendi iradenizle sizin başarmanız gerektiğini söyler, şaka gibi.
E abicim sen hayatın "secret"ını verecektin bana, noldu o iş? Aslında okuyucu da biliyor, kitabı alırken de biliyor, bu kitabı okuyunca bir şey değişmeyeceğini ama o umut, o vaat kitabı ona aldırtıyor.

Hayatınızı değiştirmek gerçekten bu kadar kolay olabilir mi?
Bu iş belki de dünyanın en zor şeyi. Bu iş belki de yıllarınızı alacak bir süreç. İlk önce zihinsel olarak besleneceksiniz. Ortaokul terk adam kişisel gelişim kitabı okusa nolur, harekete geçse nolur? (Kendini yetiştiren, geliştiren insanları tenzih ederim.)
Araştırmak, okumak, daha çok araştırmak, daha çok okumak...
İşte asıl değişim buradan başlar: Bilgiden. Yeni şeyler öğrendikçe aslında ne kadar az şey bildiğinizi fark edeceksiniz. Daha çok merak edeceksiniz, yeni şeyler öğrenmek sizin için bir tutku olacak. Bir zaman sonra iş dönüp dolaşıp kendinize varacak. Kendinizi sorgulamaya başlayacaksınız. İşte o zaman asıl kişisel gelişime ulaşmışsınız demektir. Çünkü kendini bilmek her şeydir.

Gerçekte bu kitapları alan kişiler, aslında okuma alışkanlığı olmayan fakat kitabın vaatlerinin büyüsüne kapılan kişiler zaten. Yoksa öğrenmenin aşkına kapılmış insan, zaten çoktan gelişim yoluna girmiştir.

Bu yazarın diğer makaleleri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KARAMSARLIK (MI DEDİNİZ)

Hemen her güne yeni bir acı ve elemle uyanır olduk. Kaygılarımız arttı. Demokrat...

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR VE MEZARINDAN KALKAN Ş…

Roman, kendini her türden inancı sorgulayan ve tuhaflıklara tapan bir genç olara...

YUNUS EMRE’NİN NUR-I MUHAMMEDİ ANLATIMININ TÜ…

Yunus Emre’nin bir manzumesinde, kuş, göl ve su sembolleri kullanılarak Hz. Mu...

YOLLAR TÜRKÜYDÜ

Yolumuz Mudanya üzerinden Balıkesir'e idi. Metin Savaş Bey'i aradım oradaymış...

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR VE CADI

Garâ’ib Faturası serisinin ikinci kitabı Cadı, tıpkı serinin ilk örneği&nbs...

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR VE GÜLYABANİ

Gulyabani, romancıya yaşlı bir hanım okuyucusu tarafından cinlerle, perilerle il...

TÜRK EDEBİYATINDA GOTİK TÜRÜNÜN ORTAYA ÇIKIŞI…

Gotik edebiyat cadılar, cinler, periler, hortlaklar, vampirler gibi doğaüstü yar...

GÂVURDAĞI ÂŞIKLIK GELENEĞİ- BOZLAK VE BARAK …

Bölgedeki Türkmen topluluklarının konargöçer yaşama biçimleri, tarihi süreçleri ...

YENİ BİR YILA GİRERKEN

İnsanî ve ahlakî erdemlerle düzenlenmiş hayata ömür diyoruz. Ömrümüz, inşallah...

Bir Darbenin Anatomisi

Türk tarihçiliğinin en verimli kalemlerinden Yılmaz Öztuna, artık bir klasik s...

MÜNAZARA İLMİNİN TARİHÇESİ

Tahlil ve tenkide dayalı tartışma geleneğinin İslâm, ilim ve kültür tarihinde ön...

"NE İÇİNDEYİM ZAMANIN"

Şiirimizde, zor yazan ve kendi yazdıklarını zor beğenen şairler arasında Tanpına...

HARP EDEBİYATI ÜRÜNÜ OLARAK İSTİKLÂL MARŞI VE DİĞER ALT…

1.GİRİŞ  1.1.Harp edebiyatı ve harp edebiyatı ürünleri Türk tarihinin kur...

TÜRK İDEALCİLİĞİ

Dünkü yazımda, hayata verdikleri mânâ bakımından, insanı dört tipe ayırdım: Keyi...

BU SEVDADAN US(L)ANMAYIZ

Sevda için, yürekte bulunan siyah bir lekedir, derler. Peki, türlü türlü sevdada...

VİYANA İZLENİMLERİ

 Viyana’daydım.      Sevdiklerimizin yaşadıkları yerle...

Bu kategorideki Diğer Yazılar...

Kırmızı Kitaplar

GÜNEŞLİ BİR NÎSAN GÜNÜ
Turgut GÜLER
Türk Felsefesi
Kırmızı Yazılar
GÜN BATIMI
ERMENİ TEHCİRİ SIRASINDA SAĞLIK SORUNLARINA KARŞI ALINAN TEDİRLER VE UYGULAMALAR
GURBET YOLU

Şair ve Şiir

TÜRK ŞİİRİNDE NAZIM BİÇİMLERİ VE TÜRLERİ

Nazım Birimi Şiirde iki temel unsur vardır.Bunlar “biçimsel(dış)” ve “içeriksel(iç)” olarak sınıflanabilir. Biçimsel unsurların başında nazım birimi gelir. Şiiri oluşturan dize kümelerin “nazım birimi” denir...

Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri

GAZEL: Özellikle aşk, güzellik ve içki konusunda yazılmış belirli biçimdeki şiirlere denir. Beyit sayısı genellikle 5-9 arasında değişir. Gazelin ilk beyti mutlaka kendi arasında uyaklı...

BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR

Edebiyatımızın ve cemiyetimizin renkli ve hareketli simalarından biri olan Behçet Kemal Çağlar, 14 Ekim 1969 günü İstanbul’da vefat etti. Ben, Behçet Kemal’i ilk olarak İstanbul’da, 1954...

AHMET KABAKLI'DAN GÖYGÖL İNCELEMESİ (ALİ AKBAŞ)

— Şair Ahmet Cevat'ın aziz Bir seher vaktinde vardık Göygöl'e Burda kızlar gül takıyor kâküle Alev alev bir gül attım su yandı Sunam derin uykusundan uyandı...

Bu kategorideki Diğer Yazılar...

Yazarlarımızdan Seçtiklerimiz

KAYIPLARIMIZHER DEM YENİDEN DOĞARIZBİR YOLCULUK HİKÂYESİTÜRK DİLİNE FERMAN: KARAMANOĞLU MEHMED BEYNİYE OKUSUN Kİ?SILA-YI RAHİMHAYALLER DE HÂTIRALARA DÂHİLDİRBARTIN'DAN BATUM’A GİDEN YOL RİZE'DEN GEÇERVEFA DUYGUSUNELERE ZAMAN AYIRALIMTÜRKÇESİZ BİR HAYATKELE BACIMOKUMADAN  LİM YAZMADAN MUALLİMGÖZLERİMDE BİRİKEN ŞİİRZEYNEP’İN DEDESİŞİMDİ UZAKLARDASIN, HAYALLERDESİN, RÜYALARDASIN...ROMAN SANATI NEDİR VE NİÇİN ROMAN OKUMALIDIR?OKUMA ÇALIŞMALARITÜRKÇESİZ BİR HAYATUYANIKLAR DÜNYASININ BAŞI DERTTE

digertumyazilar