Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet
(Okuma süresi: 2 - 3 dakika)
Bunu okudun 0%

tamillaaliyeva2Öykücü, edebiyat araştırmacısı. 1951, Beylekan bölgesi / Azerbaycan doğumlu. Tam adı Tamilla Abbashanlı-Aliyeva.

1951 yılı Temmuz ayının 20.günü Azerbaycan Aran Karabağ bölgesinde Beylegan şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babasını erken kayıp etmiş, teyzesinin himayesinde büyütüldü. 1958’da Geray Esedov Ortaokulunu 1968’de yüksek puanla bitirdi. 
1969’de Bakı Devlet Üniversitesinin İletişim Fakültesini kazandı. Öğrencilik yıllarında Azerbaycan Devlet Radyo-Televizyon Şirketinde sözleşmeli olarak çalıştı. 1974‘te üniversiteden mezun oldu, 1975’te Bakı Devlet Üniversitesinin Filoloji Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak işe başladı. 1987 yılında Batı Avrupa, Amerika, Avustralya Edebiyatları üzerine doktora eğitimini kazandı.1992 yılında Azerbaycan-Amerika Edebi İlişkileri konusunda doktorasını yaparak Moskova Ali Attestasiya Komisyonu tarafında doktor unvanını kazandı. 1998 yılında doçent oldu.


1998 yılında TC Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden hocalık daveti aldı. 2016 yılına kadar burada çalıştı. 2016 yılının Ekim ayında Muş Alparslan Üniversitesine İletişim Fakültesi Dekanı olarak çalışmaya başladı. Halen aynı üniversitede çalışmaktadır. 
Tamilla Aliyeva, 1974 yılında Ali Aliyev’le evlendi. 2 oğlu, 3 torunu vardır.
Gazeteci yazar olarak hep Karabağ’a giderek, savaş ve askerler hakkında gazetelere, radyo ve televizyona programlar hazırladı. 
Şehirler hakkında birkaç kitabın yazarıdır. Şimdiye kadar on kitabı, on bir çeviri kitabı, 200 ilmi, 300 publisistik makalesi yayınlandı.  100”e yakın uluslararası ve ulusal ilmi sempozyum,  konferansta iştirak etti. Azerbaycan, Türkiye, ABD, Almanya, İsveç, Rusya, Bulgaristan, Makedonya, Kıbrıs’ta ilmi sempozyumlara katıldı. Makaleleri basıldı,  çok sayıda ödüller aldı. 
2002 yılında  “Vatanımda Vatanımı Özledim”   kitabı İzmir ”de faaliyet gösteren Özgür Yayım Evi tarafından ödüle layık görüldü.  
2008 yılında Eskişehir Valiliği, 2012 yılı Aralık ayında Eskişehir Şairler Derneği ve 2013’te ESAZDER tarafından Azerbaycan-Türkiye arasında edebi ilişkiler kurduğu için ‘’Fahri Ferman’’la ödüllendirildi. 
2012 yılında Almanya’da faaliyet gösteren N.Gencevi adına Azerbaycan Medeniyet Merkezinin ödülünü aldı. 
  2011 yılında Azerbaycan’ın Ankara’daki Sefirliği tarafından Yılın En İyi Öğretmeni ödülüne lâyık görüldü. 
2016 yılında Türkiye Folklor Kurumu ve Eskişehir Sanat Derneği tarafından Yunus Emre ödülü verildi. 
Prof. Dr. Tamilla Aliyeva  Türkiye ve Azerbaycan’da yayımlanan bir çok edebiyat, kültür dergilerinin yazı danışma kurulundadır. Azerbaycan’da yayımlanan 20 yy. Azerbaycan Aydınları, 20 yy. Azerbaycan Kadın Alimleri Ansiklopedisinde biyografisine yer verildi .   “Vektör” Bilim Merkezi tarafından Azerbaycan Edebiyatına ve Kültürüne verdiği emek karşılığı olarak ödüllendirildi. Aliyeva, Azerbaycan Yazarlar ve Jurnalistler Birliğinin üyesidir.

Öykü kitaplarının yanı sıra Amerikan edebiyatı hakkında C.F. Kupper adlı bir incelemesi, 2003 yılına kadar yüz üç bilimsel makalesi, antik dönem hakkında bir programı basıldı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılan uluslararası sempozyumlar dahil olmak üzere kırk kadar sempozyuma, KKTC’deki iki kongreye katıldı. 1998-2002 arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TDE Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Bakü Devlet Üniversitesi Dünya Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Makaleleri İsviçre ve Azerbaycan dergilerinde yer aldı.

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Anneler Diyor ki (1997), Koy Annem Ağlamasın (1998), Vatan Deyip Ölüyorum (1998), Vatanımda Vatanımı Özledim(2003).

İNCELEME: C.F. Kupper (1997).

Bu yazarın diğer makaleleri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile