Edebi Medeniyet 
Ebedi Medeniyet
(Okuma süresi: 4 - 8 dakika)
Bunu okudun 0%

sona valiyeva manset

sona valiyeva manset
Sona Mahammad gizi Valiyeva, 1962 yılında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sharur ilçesinde doğdu. 1984 yılında bugünkü Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi'nden mezun oldu. 1984-1994'te Üzeyir Hacıbeyov adına Nahçıvan Müzik Koleji'nde öğretmenlik yaptı, 1995-1999'da "Ses" gazetesinde muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında gazeteci olarak yaptığı çalışmalarla İlerleme Madalyası ve daha sonra "Onurlu Gazeteci" unvanı ile ödüllendirildi. 2007 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının emriyle Ulusal Televizyon ve Radyo Konseyi üyeliğine atandı. 1999'dan beri tarihi gazete "Kaspi" fikrinin kurucusu ve başıdır. Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesidir, Felsefe Doktoru. 2011-2018 yılları arasında Ulusal Televizyon ve Radyo Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Şair kimliği
Sona Valiyeva, bağımsızlık dönemi Azerbaycan şiirinin değerli şairlerinden biridir. Şiir yazmaya lisede başlasa da ilk kitabı My Pink World 2007'de yayınlandı. Ardından yazarın şiir kitabı "Arazbari" (2011) yayınlandı. Her iki kitap da edebiyat camiası tarafından ilgiyle karşılandı ve onlar hakkında onlarca araştırma makalesi yazıldı. Sona Valiyeva'nın ana dilindeki son şiir kitabının adı "Dünya Tanrı Şeklindedir" (2017) ve yayında yazarın son yıllarda yazdığı yeni şiirleri de yer alıyor. S.Valiyeva ile ilgili bilimsel ve gazetecilik makaleleri "Endless word" (2017) kitabında toplanmıştır. Sona Valiyeva'nın şiir kitapları yabancı ülkelerde yayınlanmaktadır: "Arazbari" (İstanbul, 2015), "Türklerin gelişi" (İstanbul, 2015), "Dualar, aşklar" (Tahran, 2015), "Arazbari" (Tabriz, 2015), "Arazbari" (Kazan, 2016), "Dünya Buluşma Yerimiz" (2016), "Dünya Buluşma Yerimiz" (Rusça, 2017), "Şiddetli Damlalar" (Tiflis, 2017). Ayrıca S.Valiyeva'nın şiirleri İngilizce, Rusça, Farsça, Fince, Belarusça, Özbekçe, Kazakça, Kırgızca, Tatarca ve diğerlerine çevrilmiştir. Onlarca bilimsel makale ve araştırma makalesi çeşitli dillerde ve medyada yayınlanmıştır.

Azerbaycan basınında rolü
Sona Valiyeva, ülke hayatındaki olaylara özel tavrının yanı sıra değerli edebi ve bilimsel metinleri ile öne çıkan yazarlardan biridir. "Ses" gazetesindeki aktif habercilik faaliyeti, Azerbaycan ve Rusça yayınladığı "Kaspi" gazetesindeki yazıları, "525. gazete" ve "Adabiyyat gazetesi" ndeki röportajları, ilmi ve gazetecilik yazıları her zaman okuyucuların sempatisini kazanmıştır. S.Valiyeva'nın gazetecilik yazıları "Zaman fark edilmeden geçti" (2012) ve "Ruhun Hafızası" (2017) kitaplarında toplandı. Ayrıca bu kitaplardan çeşitli makaleler çevrilmiş ve yabancı dillerde basılmıştır. Bu alandaki yorulmak bilmez faaliyetleri Azerbaycan Devleti tarafından takdir edildi, Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve S.Valiyeva Azerbaycan Cumhuriyeti Onurlu Gazeteci unvanına layık görüldü. Sona Valiyeva'nın basın tarihi ve medyanın sorunları üzerine yazdığı onlarca araştırma makalesi basıldı ve gazetecilik kitaplarında yayınlandı.

sona valiyeva2

sona valiyeva2
Modern "Hazar"
Valiyeva, 1881'de yayımlanan "Kaspi" gazetesini 1999 yılında yeniden kurdu. Başlığını yaptığı tarihi geleneklerden hareketle, Azerbaycan basınının gelişmesinde yeni bir aşamanın oluşmasında önemli rol oynadı. Uzun yıllardır "Kaspi" gazetesi iki dilde yayınlanıyor - Azerice ve Rusça. 2017 yılında Rusya'da Murmansk bölgesinde yaşayan yurttaşlarımız için "Kaspi" gazetesi yayınlandı. Gazetenin bu şekilde tarihsel dağılımı, Hazar'ın ideolojik misyonu olarak değerlendiriliyor. "Kaspi" gazetesinin internet sitesi Azerice, İngilizce ve Rusça olarak yayınlanmaktadır. Gazetenin "Edebiyat", "Tiyatro", "Gençlik" gibi haftalık ekleri ve artkaspi.az adlı bir kültür ve edebiyat sitesi bulunuyor.

Yazma aktivitesi
Sona Valiyeva 2016'da "Işığa Giden Yol" adlı bir roman yazdı. Roman, Azerbaycan basınının kurucusu Hasan bey Zerdabi'nin hayatı ve eserini konu alıyor. Eser Farsça, Arapça ve Türkçe olarak yayına hazırlanıyor. Azerbaycan'da yayınlandığı günden bu yana dikkatleri üzerine çeken, okurlara sempati duyan, edebiyat elitinin, söz ve fikir adamlarının ilgisini çeken bu roman hakkında onlarca bilimsel makale, araştırma ve görüş yazılmıştır. "Işığa Giden Yol" romanı, 2016 yılında Basın Konseyi Yüksek Medya Ödülü'ne layık görüldü (1. derece). Bu eser 2017 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Altın Söz" ödülüne "En İyi Roman" adaylığını kazandı.

Bilimsel aktivite
Sona Valiyeva, bilimsel aktivitesiyle öne çıkan kişiliklerden biridir. "Edebî ve estetik bir doktrin olarak Azerilik" (2002) ve "Milli devlet hareketinin yükselişi ve halk cumhuriyeti döneminde Azerbaycanizm ideolojisi" (2003) kitapları milli ideolojinin kültür ve edebiyatta yorumlanması açısından çok önemli ve güncel çalışmalardır. Ülke halkının ve bilim adamlarının beğenisini kazanan bu bilimsel eserler, bugün Azerbaycan ve komşu ülkelerdeki araştırmacıların benzer ve benzeri konularda ana başvuru kaynaklarından biridir. S.Valiyeva'nın bir sonraki aşamadaki bilimsel çalışması (bilim doktoru), Huseyn Javid'in yaratıcılığına adanmıştır. Yazarın "Poetika of Hussein Javid" başlıklı bilimsel çalışmasında, yazarın çalışmaları henüz keşfedilmemiş bir yönden araştırmalara dahil oluyor. Araştırmacı S.Valiyeva'nın bu yöndeki araştırma makaleleri sürekli olarak Azerbaycan'da ve yurtdışında bilimsel dergilerde yayınlandı.

sona valiyeva3

sona valiyeva3
Hüseyin Cavid'in mirasının tanıtımı
Sona Valiyeva, Huseyn Javid'in mirasını dünya çapında incelemek, öğretmek ve tanıtmak için ciddi ve uzun vadeli çalışmalar yaptı. Girişiminin bir sonucu olarak "Huseyn Javid. Works" kitabı Türkçe'ye çevrildi ve kardeş ülkede yayınlandı. Bu yayın, üç yıl boyunca İstanbul Kitap Fuarı'nda sergilendi ve en ilginç yayınlardan biri olarak anıldı. Ulusal lider Haydar Aliyev'in emriyle, S. Valiyeva'nın Huseyn Javid'in kalıntılarını uzak Sibirya'dan memleketimize iade etme girişimiyle "Huseyn Javid. Anavatana Dönüş" (2014) adlı yazı yarışması düzenlenmiş ve derlenen eserler, editörlüğünde yayına hazırlanmıştır. Bu istisnai yayın sayesinde, Ulu Önder'in tarihsel talimatı ilk kez bu ölçekte kelime ve kalem kullanan insanlar tarafından yorumlandı. Daha sonra S. Valiyeva'nın başkanlığını yaptığı "Hazar Yayınları" dizisinden "Huseyn Javid. Anavatana Dönüş" fotoğraf albümü yayınlandı. Bu yayında, H. Cavid'in cesedinin anavatanına geri dönüşünü, yaşamının ve çalışmalarının farklı dönemlerini yansıtan ender fotoğraflar ile İstanbul, Ankara, Kıbrıs Üniversiteleri, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nde düzenlenen bilimsel konferanslardan fotoğraflar ve materyaller yer alıyor. Yüksek poligrafik performansıyla öne çıkan bu yayın, belgeler, gerçekler, fotoğraflar açısından Javid çalışmaları tarihinin en seçkin kitaplarından biridir ve araştırmacılar tarafından son yıllarda en çok kullanılan kaynaklardan biridir.

Valiyeva'nın Huseyn Javid'in Türkiye'deki mirasının tanıtımına katkısı inkar edilemez. Anadolu Devlet Üniversitesi'nde (21 Haziran 2014) ve İstanbul Üniversitesi'nde (aynı adlı kitap, 15 Kasım 2013) "Huseyn Javid. Works" kitabının sunumunda ve yazarın yaşamına ve eserine adanmış bilimsel konferanslarda S. Valiyeva, önde gelen oyun yazarının çalışmaları hakkında bir rapor verdi. farklı açılardan görüş ifade etti.

Ayrıca S. Valiyeva'nın yayın danışmanı Huseyn Javid'in eserleri İran'da Farsça yayınlandı. "Avayi-Munji" yayınevi "Şeyh Sanan" (Gum, 2015) ve "Hüseyin Cevid Hazinesinden" ("Peygamber", "Geyik", "Şeyh Sanan", Gum, 2016) tarafından yayınlanan kitaplar İranlı okuyuculara sunulmaktadır.

"Hazar yayınları"
S.Valiyeva "Hazar yayınları" adlı bir kitap serisi kurdu. Şimdiye kadar diziden düzinelerce yayın yayınlandı (farklı ülkelerde birkaç dilde). Bu seride yayınlanan kitapların bir kısmı üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Yukarıda bahsi geçen yayınların yanı sıra bu seçilmiş kitaplar da aynı seride yayınlandı: "Gazetecileri vatanseverliğe çağırıyorum" (2010), "135 yıllık yol" (2010), "Kaspi" gazetesinin kuruluşu ve faaliyeti "(2011)," Mücadele yolu "( makaleler koleksiyonu, 2011), "Three Century Newspaper" (Azerice ve İngilizce), "Huseyn Javid. Memlekete Dönüş "(fotoğraf albümü, 2014)," Huseyn Javid. Memlekete Dönüş "(2014) (makaleler koleksiyonu)," Huseyn Javid. Eserler "(Türkiye, 2013)," Hazar - Aydınlanma Meydanı "(2017)," Huseyn Javid - 135 "(şiir koleksiyonu, 2017).

Eğitim alanındaki faaliyetler
Sona Valiyeva, Azerbaycan'da eğitim alanında başarılı bir eğitimci olarak biliniyor. S.Valiyeva, büyük önder Haydar Aliyev'in kurduğu milli eğitim ideolojisinin gerçekleştirilmesi için kavramsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Onun kurduğu "Hazar Eğitim Şirketi" ve "Hazar Liseleri", ulusal eğitimin gelişimine benzersiz bir şekilde değerli katkılarda bulunmuş, bilginin ve entelektüel gençliğin gelişiminde istisnai bir rol oynamıştır.

Azerbaycanlı ünlü aydın Hasan bey Zerdabi'nin faaliyetlerini anlatan "Işığa Giden Yol" (2016) adlı romanın yazarıdır. [1] [2]

O evli. İki çocuğu var.

valiyeva01

valiyeva01


Kaynaklar
CBC (23.09.2016). "Işığa Giden Yol" kitabı Hasan bey Zerdabi'ye (Azerice) adanmıştır. Youtube.com. 
Lider TV (23.09.2016). "Sada -" Işığa Giden Yol "kitabı sunuldu" (Azerice). Youtube.com.

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER

ŞEHİT MEKTUBU

( Anneleri, Nahçıvan şehitlerini  kırmızı honça süsleyerek karşıladılar. Serhat annelerinden düşmana bir de ölümcül ateş böyle açıldı…)

Honça, hoş haber müjdesi,

Şükür annem, geri döndüm.

Ruhum, yurdun aşk destanı,

Toprağıma, geri döndüm.

   

Sen serhat annesisin

Düşman ağlarken görmesin.

Bayrakla geri döndüm ki,

Bayrağım yurdumda dalgalansın.

   

Kurşun, mermi yağmurunda

Duan zafer şemsiyemdir.

Alınan her karış toprak,

Ay  anne, cennetin kokusudur.

   

Göğsüme değen kurşun,

Benden zafer müjdesidir.

O kıza de,  yas tutmasın.

Sevgim, aşkım ebedidir.

   

Kurtarıcı gibi geleceğim

O güzelin rüyasına

Keder olmasın yüzünde

Baksın dağın duruşuna.

   

Bırak savaşın bittiği yerde

Toprak sürülsün, ev dikilsin.

Sınırda düğünler çalınsın,

Düşmanın gözü yere dökülsün.

   

Şimdi sana çok yakınım

Toprağım, çınarım, gökyüzüyüm

Her gün duanda gerçeğin sesi,

“La İllallah” kelimesiyim.

   

Honça, müjdeli ömrün

Devamı zaferle başlıyor.

Serhat kalesine dönen yurt,

Oğlundan güç alıyor.

   

Sıkıldığında gökyüzüne bak,

Semender kuşuyum şimdi.

Kanatlarım yer, gök arası

Şarkım  “Vatan” sevgisidir.

   

Sona Valiyeva

   

ASKER  HANIMINA

   

Gözyaşını sil, ay güzel,

Duyulur bu ayrılıklar.

Ela özlerinin yaşını

Göklere çeker yağışlar.

   

 

Bu sonbahar, savaş gününde,

Bil ki, cephe de ev de siper,

Sen yollara ümit serpsen,

Dualardan yollar biter.

   

 

Elin koynunda durma ki,

Gidenin küser senden.

Böyle hıçkırarak ağlama

Ömrüm düşer ellerimden.

   

 

Otuz yıllık sabır üzmüştü.

Bir de sen üzme kalbimi,

Gidenin zaferle döner,

Sevinç yutar dertlerini.

   

 

Sil gözyaşını bil ki,

Bayrak gibi uca sevgin.

Kalk, sofra aç, sevinç paylaş,

Geri dönüyor galip askerin.

Sona  Valiyeva

   

 

Allah’ın Yanındayım,  Anne

Selam anne!

Endişe etme benden,

Allah’a emanet ettiğinden,

Allah’ın yanındayım…

Ufuk bembeyaz,

Güneş, süt rengindedir,

Burada…

Şafak vakti, ellerinin yerine

Yaramı okşadıkça iyileştim.

Evim çiçeklerden,

Elbisem dualardan dikildi.

Yurdun dağlarına

Dikip geldiğim

Bayrak dalgalandıkça

Çiçekten evime, huzur getirdi.

Ana, şehitlik,

Tanrı mükafâtıymış,

Çoğu senin hakkına düşmüş.

Senin öğrettiğin yol, 

Buraya getirdi beni.

“Cennet, anaların ayağı altında,” deyince

Ayaklarına eğilip topladığım  öğütlerden

Melekler başıma taç  koydular  şimdi…

Ana, sana bir gelin getiremedim,

Ben, zümrüt  gözlü,

Kara  telli,  Karabağ’ı  sevdiğim için,

Gönlümde hiçbir kıza yer veremedim.

Leyla’dan başka,

Mecnun’un kimseyi,

Sevemediği gibi…

Allah’ın yanındayım anne!

Dualarımın kanatları var burada…

Bir kez duam yetişince,

Bir damla kanım dökülen topraktan,

Çınar  boylu,

Deli dolu, vatan sevdalısı,

Binlerce oğul yetişecek.

Allah’ın yanındayım anne!

Vatan için savaşmak,

Tanrı’nın buyruğuymuş,

Hak yolunda cihatmış,

Vatan kurban isteyince

Allah en çok sevdiğini

Çağırırmış…

Dostlarım Şuşa’ya  bayrağı,

Adımı anarak diktiği  gün,

Adım “Vatan”  olacak!

Cennetin bembeyaz,

Ufuklu mekanından,

Üç renkli bayrağımın dalgalandığı

Yurduma  ve  sana yazıyorum:

Endişelenme anne,

Allah’ın  yanındayım!..

 

Sona  Valiyeva

Comments powered by CComment

Türk illeri dünyanın en eski illerinden olarak, dört bin yıla yakın keçmişl a rind a Asya, Afrika ve Avrupa qitelerine yayılmışlar ve oralarda büyük millet ve devletler...
Toplum hayatında vazgeçilmez olan din, aynı zamanda medeniyet kurmakta da etkin bir rol oynar. Din, bazen toplumun geneline hitap eder, bazen de bireysel anlamda dinden güç...
Ömer Seyfettin, “11 Mart 1884 günü -Rûmî takvimle 28 Şubat 1299- Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu.”[2]Ömer Seyfettin’in ilerleyen yaşlarında Gönen özlemini ve çocukluk...
1865 yılında Fatih’in Sarıgüzel Mahallesi’nde doğdu. Babası Menteşeoğulları’ndan Bahaeddin Efendi, annesi zengin bir ailenin yanında evlatlık olarak yetişen Nevber Hanım’dır....
Şevval 1290’da (Aralık 1873) İstanbul Fatih’te Sarıgüzel’de doğdu. Babası, küçük yaşta tahsil için Arnavutluk’un İpek kazası Şuşisa köyünden İstanbul’a gelmiş, “temiz” mânasına...
XIX. yüzyılın ikinci yarısında Türk edebiyatı ve siyasî hayatında büyük tesirler meydana getiren vatan ve hürriyet şairi, dava ve mücadele adamı, edip, yazar, gazeteci ve...
(1873 - 1936) 1 Mehmed Âkif Ersoy, şair, fikir adamı, veteriner, eğitimci, vaiz, hafız, milletvekili, İstiklal Marşı‘nın şairi, millî şair, vatan şairi. 1873‘te İstanbul‘da Fatih...
Odlar Yurdu, Azerbaycan Bakü'de doğdu. Liseden beri edebi ve sanatsal etkinliklerle ilgilendi. Türk ve Irak Türkmen edebiyatının gazete, dergi, şiir koleksiyonları, dergileri ve...
28 Ağustos 1977 yılında doğdu. Çocukluğunu doğanın kucağında konargöçer bir aile de geçiren Arsalan Mirzayı 1983’te Şiraz’a yakın olan Kevar şehrinde eğitme başladı. Eğitimini...
Sona Mahammad gizi Valiyeva, 1962 yılında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sharur ilçesinde doğdu. 1984 yılında bugünkü Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi'nden mezun...
Orta Asya Türkleri'nin dinî-tasavvufî hayatında geniş tesirler icra eden ve "pîr-i Türkistan" diye anılan mutasavvıf-şair, Yeseviyye tarikatının kurucusu. Ahmed Yesevi’nin tarihî...
1955 yılında Yalvaç (ISPARTA) ’ ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde yaptı. Yüksek öğrenimini de Kırşehir ve İstanbul’da tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde (Bizim...
Oxford Üniversitesi’nin XX. yüzyılda en büyük dil felsefesi uzmanlarından (ölm.1960) Prof. J.L.Austin, ‘A Plea for Excuses’ adlı makalesinde bir edimin ‘yanlışlıkla’ (‘by...
Ömer Lütfi METE Şair, yazar, gazeteci ve senarist. 1950 yılında Rize’nin İyidere ilçesi -eski ismi Aspet diyede bilinen- Fıçıtaşı mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini...
Bu Vatan Toprağın Kara Bağrında Sıra Dağlar Gibi Duranlarındır ORHAN ŞAÎK GÖKYAY Türk edebiyatının en usta şairlerinden biri olan ve edebiyatımızda daha çok "Bu Vatan Kimin?"...