Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet

melengicingolgesindeMelendiç nedir? Gölgesinde neler olmaktadır? Metin Savaş "Zemheri Kuyusu etrafında kurduğu gizemli dünyanın insanlarına bu kez dokuz dallı Melengicin altından sesleniyor; taptaze bir nefes ve yepyeni sözlerle. Mahalli ile evrensel, kadimle aktüel, tarihle an buluşuyor. Perde aralanıyor; birbirine kayıtsız kaldığı zannedilen alemler birleşiyor. Köhne bir konak... Konağı sarıp sarmalayan bir mahalle... Mahalleyi sarıp sarmalayan bir yatır...

Temsil ettikleri hususiyetlere sadık kalmaya gayret eden canlı ve eşyalar... Kasabadan gelen bir konuk... Bir ay arayla aynı muhitte işlenen ve son cümleye kadar aydınlanmayan iki cinayet... Tefrika ve tevhid... Toplumsal hassasiyetlerin yeknesaklıktan uzak veciz ifadeleri... Roman merakı mütemadiyen gıdıklayan bir kurgu zekâsının eseri... Melengicin Gölgesinde, yazarın gurbetten sılaya dönüşüdür. Sılaya, yani benliğimizde sürüp giden ezeli mücadelenin birbirine düşman kahramanlarının ilk örneklerine...

Yayın Tarihi 2017-06-08
ISBN 9754376807
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 532

Roman Kişilerinden Bazıları :

Mürüvvet Vâlide: Taşra eşrafından sandık emini bilmem kim efendi zâdelere âit köhne konağın sâhibesı olan etlisine merdiven dayamış bir ev hanımı.

Tanju Enişte: Mürüvvet Vâlide’nin aynı yaşlardaki diş hekimi müzmin kocası.

Uçan Cûmâne: Mürüvvet Vâlide’nin Asi kız kardeşi Yirmi beş yaşındadır ve göz rengi kurşunidir

Engin Ar: Uçan Cümâne’nin bir lisede fizik öğretmenliği yapmakta olan kuzeni. Otuz yaşındadır ve şehlâ gözlüdür.

Korkut Efe: Sandık emini bilmem kim efendi zAdelere Ait köhne konağın avlusundaki san badanalı küçümen ek binaya postu sermiş olan. fersiz gözlü ve kırklı yaşlarda, derbeder ve bekâr bir adam. Mürüvvet Vâlide ailesinin uzaktan kuzeni. Fotokopi dükkAnı işletmekte ve Tatar Zühre künyeli gizemli bir kızı tutkuyla sevmektedir.

Menekşe Zülâl: Sandık emini bilmem kim efendi zAdelere âit köhne konağa kasabalı konuk sıfatıyla gelmiş olan, on sekiz yaşında, menekşe gözlü bir genç kız. Mürüvvet Valide ailesinin uzaktan kuzeni.

Safiye Hanım: Sandık emini bilmem kim efendi zadelere âit köhne konağa komşu mor salkımlı evde ikamet eden yaşlıca bir kadın.

Turşucu Ali Rıza Usta: Safiye Hanım’m turşuculuktan emekli. yetmişli yaşlarda seyreden, güngörmüş bakkal kocası Sağ gözü yapaydır.

Çıplak Ayaklı Rengin: Safiye Hanım'la Turşucu Ali Rıza Usta ailesinin mineçiçeği mavisi gözlen olan, kırklı yaşlardaki, evde kalmış, çıplak ayaklı biricik kız oğlan kızı.

Bu yazarın diğer makaleleri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile