Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet   Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet Powered By GSpeech
(Okuma süresi: 1 dakika)
Bunu okudun 0%

masal gercekligiTÜRK EDEBİYATINDA ANLAMIN MERTEBELERİ

KAVRAMLAR-EDEBÎ TÜRLER-BAZI ESERLER

Bu araştırmanın en önemli amaçlarından biri edebî eserin dünyasına girmeye mâni olan endişelerden mümkün olduğu kadar uzak bir şekilde onların günümüze taşıdığı mesajı anlamaya çalışmaktır.

Aynı sonuçlara ulaşa ulaşa artık orijinal bir şey söylemekten mahrum,  bölmekten ve analiz etmekten metnin dünyasına girmeyi ihmal etmiş, kupkuru söylemler ve tahlil metotları elinde heder edilmiş bir edebiyat  araştırmacılığının Türk Edebiyatının meselelerine yönelik özgün bir çözüm önerisi kalmamıştır. Sembollerin, mazmunların ve ancak kendi döneminde bir anlam kazanabilecek kavramların ne dediğine aldırmadan sadece şekle ve görünüşe odaklanarak, kuru tanımlar ve tasnifler yoluyla bir devrin edebiyatı, kültürü, tefekkür dünyası anlaşılamaz. Edebiyat araştırmacılığımız Türk kültürünü anlama ve yorumlama noktasında hâlâ çok önemli donanımlardan mahrumdur. Biz burada samimi, belki acemi, fakat bir ihtiyaca tekabül ettiğini düşündüğümüz böyle bir çalışmaya bu duygu ve düşüncelerle başladık.

YAZAR :  Yasin ŞEN 

Sayfa  : 194 Sayfa

I. Hamur Kitap Kağıdı

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Comments powered by CComment

More articles from this author

Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Powered By GSpeech