Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet

altakiliskenderoksuzTürkiye OECD üyesidir. OECD, kuruluşundan bu yana üye ülkelerin kişi başına gayri safi hâsılalarını bir grafiğe dökmüş. 1970'den, bu kitabı bitirdiğim 2010'lu yıllara kadar o grafikteki konumumuz değişmemiş. Bir türlü kalkınmış ülkeleri, OECD ortalamasını yakalayamamışız. Onlarla karşılaştırıldığında yarım asırlık bir sürünüş hâlindeyiz.
Bu kitabı bitirdiğinizde, niçin böyle olduğunu biraz daha kavrayacaksınız. Sonra da lütfen her gün dinlediğiniz nasıl yükseldiğimiz, kalkındığımız, herkesi kıskandırdığımız konusundaki nutukları hatırlayın ve artık karar verin ki bunları söyleyenler doğru söylemiyorlar.  Bu ülkeyi büyük adamlar, olağanüstü güçler değil biz kalkındıracağız. Evet siz! Kalkındıracak olan da,  başarısız olup süründürmeye devam edecek olan da sizsiniz, biziz... Başka kimse değil. Bu ülkenin böyle sürünmesinin de asıl sebebi biziz.  Aptallığımızla, cesaretsizliğimizle, bir kurtarıcı beklememizle, hareketsizliğimizle...  Evet, biziz; sizsiniz. 
Tabi rakiplerimiz var, tabi bizim kalkınmamızı istemeyenler var. Dünya bir milletler mücadelesi arenasıdır.  Ama o rakiplere fırsat veren biziz.  Unutmayalım ki biz başkalarının davranışlarından sorumlu değiliz. Başkalarının davranışlarını düzeltemeyiz de. Ama kendi davranışlarımızdan sorumluyuz.  Kendi davranışlarımızı düzeltebiliriz. O halde kendimizi inceleyerek işe başlayalım. 
Var mısınız?

İskender Öksüz
PANAMA YAYINCILIK

Yayın Tarihi 2017-02-17
ISBN 6059371711
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 368
Boyut 13.5 x 21 cm

"Kitabın temelinde biri İskoç (Richard Lynn), biri Finli (Tatu Vanhanen) iki profesörün iddiası var. Diyorlar ki: Ülkelerin kişi başına gelirleri zekâ ortalamalarıyla ilişkilidir. Geri ülkelerin halkları aptal, kalkınmış ülkelerinkiler zekidir. Zekâ genetik olduğu için dünyadaki gelişmiş- az gelişmiş ayrımı hiç düzelmez. Geri kalmışları kalkındırmaya çalışmamalıyız, onlara yardım etmeliyiz. Hani Almanların Türk çocuklarını okullarda özel geri zekâlı sınıflarına almaları gibi!

Türkiye’nin dünya zekâları karşılaştırmasındaki yeri de maalesef pek parlak değil. Ortalama IQ 100 iken bizim ülke ortalamamız 90 ve bu 10 puan ciddî sonuçlara yol açacak kadar büyük bir fark.

Lynn ve Vanhanen’in iddiaları 100’ün üstünde ülkenin IQ ölçümleri ile millî gelirleri arasındaki ilgileşim istatistiklerine dayanılarak ortaya atıldı. Hemen de “saçmalıyorsunuz!” itirazı ile karşılaşmadı. Birinci sınıf bilim dergileri bu araştırmaya ve ona yönelik yorumlara yer verdiler. Her şey yerli yerinde ve sonuç bilime uygun görünüyordu."

Prof.Dr.İskender ÖKSÜZ

"Bilge insan Prof. Dr. Sayın İskender Öksüz'ün, "Alt Akıl, Aptallar ve Diktatörler" adlı kitabı, bir ateş parçası! 368 sayfalık kitap adeta bir 'bilgelik okulu'. Şu son yıllarda okuduğum en görkemli eserlerden birisi. İlk 90 sayfa, eğitim ve insan kalitesiyle içimizi yakıyor. Nitekim 2016 Kanun Hâkimiyeti Endeksi'nde Türkiye'nin geri durumunu ve 100. sayfada "Askerde çoğulculuk ne demektir" paragrafını özellikle okumanızı dilerim. İnsanın en çok canını acıtan ise "Güven endeksi"! Türkiye bu endekste Ruanda'yla eşit durumda. Yine 163. sayfada "Kurumların yükseliş ve çöküşü", 199. sayfada ise "Devletlerin yükseliş ve çöküşü" anlatılıyor. Ama sevgili Öksüz'ün 238. sayfadaki "Bilim bilgiden ibaret değildir sözü" ile "Sonuç"daki "Ne Yapmalı" sözü anlamlı bir gerçeği sunuyor... Sayın Öksüz'ü bu görkemli eseri için gönülden kutluyorum."

Kaynak: Aptallar ve Diktatörler - Mevlüt Uluğtekin YILMAZ 

ÖNSÖZÜNDEN 

Kitabın temelinde bin İskoç (Richard Lynn), bin Finli (Tatu Vanhanen) iki profesörün iddiası var. Diyorlar ki: ülkelerin kişi başına gelirleri zekâ ortalamalarıyla ilişkilidir Geri ülkelerin halkları aptal, kalkınmış ülkelennkiler zekidir. Zekâ genetik olduğu için dünyadaki gel işmiş-az gelişmiş aynmı hiç düzelmez. Geri kalmışlan kalkındırmaya çalışmamalıyız, onlara yardım etmeliyiz. Hani Almanlann Türk çocuklarını okullarda özel gen zekâlı sınıflarına almaları gibi?

Türkiye'nin dünya zekâları karşılaştırmasındaki yen de maalesef pek parlak değil. Ortalama IQ 100 iken bizim ülke ortalamamız 90 ve bu 10 puan ciddî sonuçlara yol açacak kadar büyük bir fark.

Lynn ve Vanhanen'in iddiaları 100'ün üstünde ülkenin 1Q ölçümleri ile milli gelirleri arasındaki ilgileşim istatistiklerine dayanılarak ortaya atıldı. Hemen de saçmalıyorsunuz!" itirazı ile karşılaşmadı Birinci sınıf bilim dergileri bu araştırmaya ve ona yönelik yorumlara yer verdiler. Her şey yerli yerinde ve sonuç bilime uygun görünüyordu.

Bu yazarın diğer makaleleri

Yorumlar   

0
Düşünen, sorgulayan insanlara ihtiyacımız var..

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile