Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet
askAşkı bir de benden dinleyin. Bu giriş dört kelimeden meydana gelmiş, çok büyük bir cümle oldu galiba. Aşk üzerine yazılmış onca kelamdan sonra “Yine mi?” diyeceksiniz. İşte biri daha “Aşk” üzerine yazmış. Haklısınız. Ama insan aşkı yazmaktan ve aşkı yaşamaktan vazgeçemiyor.
Yazacak o kadar çok konu var ki ben en kolayını seçtim. Belki de en zorunu.
Ne işin olur aşk ile? Sen de otur insan ilişkileri, sosyete, haramzadeler, beyzadeler, küçük hanımlar, büyük hanımlar,  küçük dünyamız bizim dünyamız, büyük dünyanız sizin dünyanız, ne bulursan yaz üzerine. Kin yaz, nefret yaz, ölüm yaz. Tahammülsüzlük yaz, bugünün insanını yaz. Memlekette bu kadar karışıklık varken, insanların birbirine tahammül sınırı zorlanmışken, bir baba evine ekmek götürememenin telaşını yaşarken, havada hakaretler, ortalıkta içi kof senaryolar cirit atarken ben de durmuş aşktan bahsediyorum.
“Aşk” diyorum. Sonra susuyorum. Ne aşkı?  Paraya, şöhrete, politikaya, güce doğru bir aşk ve bu aşk uğruna, bu yolda her şey mubah. Bu tutkulu bir aşk.
Sonra yine aşk diyorum. Düşünüyorum. Ne aşkı? Vatan aşkı, millet aşkı, bayrak aşkı. Bu aşk hiç bitmeyecek. Kırmızı beyaz aşk bu.
Aşk diyorum, gülüyorum. A’nın aşkı, B’nin aşkı, C’nin aşkı, boy boy televizyonlarda, çarşaf çarşaf gazetelerde. Kokusu yayılıyor etrafa, öyle bir aşk ki bu lime lime ediliyor, bağırsakları deşiliyor aşkın. Ölümüne bir aşk bu!
Yine aşk diyorum. Yüzümde bir tebessüm. Çocukluk aşkı, ilk gençlik, son gençlik aşkı. “Aşk “diyorsun,  benim için ulaşılmazdı, erişilmezdi. Hiç bozulmamış, her dem taze , katıksız aşk.
Mecnun’un Leyla’ya Kerem’in Aslı’ya aşkı gibi, toprağın suya hasreti nasılsa öyle. Ne diyor Âşık Veysel  “Oğlan kızı sever kavuşamaz aşk olur”.
Artık onların da sihiri bozuldu.Şimdi aşk önce yataktan geçiyor. Bedenine bir aşk bu.
Oysa Aşk... Kâinatın yaratılış sebebi, varlığın mayası, hayatın özü. Hem gönül dünyasının piri, hem şiirin-edebiyatın baş tacı. Aşk tutku, aşk birlik, aşk var olma, aşk bütün olma, bir elmanın yarısı, aşk bir kadın bir erkek.
Âdem ile Havva. Bir ten ten içinde. Aşk var imiş aşk içinde. Havva var imiş Âdemin içinde. Âdem Havva, Havva Âdem imiş. Helal kılınmış bir aşk bu.
Mevlâna der ki, "Aşk geldi. Damarımda, derimde kan kesildi; beni kendimden aldı, sevgiliyle doldurdu. Bedenimin bütün cüzlerini sevgili kapladı. Benden kalan yalnız bir ad, ondan ötesi hep o." Uğruna bir ömür bağışlanan, yanıp yakınılan bu eşsiz sevgili. Allah'tır. Allah aşkıdır bu”…
Aşkla ilgili öyle güzel sözler var ki. Kanınızı donduruyor, aşka olan inancınızı yeniden alevlendiriyor, her şeye rağmen aşkı damarlarınızda hissetmek istiyorsunuz
Galiba aşk üzerine söylenmiş en güzel söz henüz söylenmemiş olan söz.
Aşk ile  kalın…
   
Ayla Coşkun CEREN

Yazar Hakkında

Ayla Coşkun CEREN

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile