Edebi medeniyet 
Ebedi Medeniyet

Error in function loadImage: The image could not be loaded.

Error in function redimToSize: The original image has not been loaded.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

Author

Feride Turan

ferideturan2Eskişehirli eğitimci-yazar. İstanbul Üniversitesi Türkoloji 1995 mezunu. Su Kasidesi-Övülmüş’e Övgü, Girdim Gönül Şehrine (Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Battal Gazi), Ruhumuzun Emeli-İstiklal Marşı adlı kitapların yazarı. 

Eskişehir Valiliği Şehir Rehberi’nin ve 2 ciltten oluşan Türk Dünyası Kültür Başkentliği almanağının editörlüğünü yaptı. Ulusal-uluslararası sempozyum ve kongrelerde sunduğu çoğu disiplinler arası olmak üzere edebiyat, dil, kültür, değerler eğitimi vs. alanlarında çok sayıda bildirisi mevcuttur. Çeşitli bilimsel yayınlarda makaleleri; Türk Edebiyatı, İdarecinin Sesi, Ay Vakti, Şiar, Edebiyat Ortamı, İstanbul Birnokta gibi dergilerde yazıları yayımlanmıştır. 

Öğretmenlik mesleğinde 23. yılını çalışıyor. Görev yaptığı yerlerde ağız sözlüğü ve derleme çalışmaları yaptı, okul dergileri çıkarttı. 

Eskişehir Polis Radyosunda 3 yıl devam eden haftalık, canlı ve tematik program olan “Şiirli Sohbetler”in yapımcılık ve sunuculuğu ile bir hoş seda bıraktı. 

Odunpazarı İlçe Millî Eğitim Ar-Ge’sinde ve daha sonra Eskişehir Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’nde görev aldığı süreçte Kurum dergilerinin genel yayın yönetmenliği ve editörlüklerini yaptı. Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı projeleri gibi çok sayıda ulusal, uluslararası projenin yazarlığı, irtibat kişisi ve koordinatörlük görevlerini üstlendi. Bütün bu çalışmalarını okul dersleri ve öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla birlikte yürüttü. Ayrıca 15 ülke eğitim bakanlıklarının ortak olduğu MEB-iTEC projesinin il eğitici eğitmeni olarak faaliyetlerini sürdürdü ve bu uluslararası projeye Eti Sosyal Bilimler Lisesini dâhil ederek bu çerçevede Osmanlı Türkçesiyle ilgili projeler üretti. Eti Sosyal Bilimler Lisesinde öğrencilerine danışmanlıkta bulunduğu 18 bilimsel projesi; uluslararası kongrelere kabul edildi ve bildiri olarak sunuldu. Okul tanıtım filmi, Akif belgeseli, Hz. Peygamber’imizi konu edinen “Adı Aşk” kısa filmi ve sanal ney uygulaması gibi grafik, video, kodlama vs. bilişim çalışmaları da mevcuttur. 

Bilişim Teknolojileri Formatörlüğü ve Avrupa Birliği Uzmanlık sertifikalarına sahiptir. Yaklaşık 3 yıldır görev yaptığı Eskişehir Fatih Fen Lisesinde öğrencileriyle hazırladığı 4 bilimsel projesi uluslararası sempozyum ve kongrelere kabul edildi. Öğrencileriyle yaptığı çalışmaların ana eksenini Osmanlı Türkçesi oluşturmakta; Eskişehir’in tarihî gazeteleri, Gaspıralı İsmail Bey’in Tercüman gazetesi, Atatürk’ün Nutuk eseri ele alınan eserlerden bazılarıdır. 

2019 yılında Kayı Boyu Kültür Dergisi tarafından “Kahraman Türk Kadını” ödülüne layık görüldü.

Edebiyat-kültür dergilerinde yazıları yayımlanan Feride Turan; Edebiyat Dünyamız sitesinin yazarlarından olup ayrıca “Tarih Gezgini” köşesini hazırlamakta; Osmanlı Türkçesi gazetelerdeki haber ve yazılar üzerine özgün değerlendirmeleriyle okuyucularına tarihî bir yolculuk sunmaktadır.

Başlık Kategori
KARAGÖZ’ÜN HAKİKAT PERDESİ Yazarlarımızdan
SAYI -13 1909’DA ODESSA SEMALARI VE HAVA GEMİLERİ Tarih Gezgini
SAYI - 12 TARİHÎ TURAN NUMÛNE MEKTEBİ VE VİZYON SAHİBİ MÜDÜRLER Tarih Gezgini
SANMA ŞAHIM HERKESİ SEN SÂDIKANE YÂR OLUR Yazarlarımızdan
KALBE YÜK DEĞİL BİR MENDİL Yazarlarımızdan
SAĞIM SOLUM SOBE, SAKLANMAYAN EBE Yazarlarımızdan
SAYI - 11 LİSELERE Mİ, BAŞKA MEKTEPLERE Mİ MUHTACIZ? Tarih Gezgini
SAYI - 10 HALİDE EDİB’İN 1916 YILI TEFTİŞ RAPORU VE EĞİTİM SORUNLARINA ÇÖZÜMLER Tarih Gezgini
SAYI - 9 TÜRK KAHVESİNİN TARİHİNE ESKİŞEHİR’DEN BAKIŞ Tarih Gezgini
SAYI - 8 HALİL HALİD BEY, MÖSYÖ GLADSTON VE ERMENİ İŞLERİ Tarih Gezgini
SAYI 7 - BİZDE “ADAM”LIK Tarih Gezgini
SAYI 6 - HOCANIZI SIKI TUTUNUZ Tarih Gezgini
SAYI - 5 PARİS’TE BİR CENAZE TÖRENİ Tarih Gezgini
SAYI - 4 BİR OSMANLI GAZETESİNDE KADINA DAİR ACI “HAKİKAT” Tarih Gezgini
SAYI - 3 SOĞUK VAGONLAR, MÖSYÖ SULYE VE RUM VATANDAŞLARIMIZ Tarih Gezgini
SAYI 2 - AH GÜZEL İSTANBUL! Tarih Gezgini
SAYI 1 - 1911’DE BEMBEYAZ DİŞLER, SAĞLIKLI GÜLÜŞLER Tarih Gezgini
NAZIM HİKMET’TE FUZULÎ “DEEEERT” Yazarlarımızdan
UYANIKLAR DÜNYASININ BAŞI DERTTE Yazarlarımızdan
AŞKA DAİR YENİ SÖZLER: “BİR IRMAK DÜŞÜ” Yazarlarımızdan
EĞRİLER EĞRİ İLE, DOĞRULAR DOĞRU İLE Yazarlarımızdan
GÖNÜL NEDİR BİLİR MİSİNİZ? Yazarlarımızdan
BU SEVDADAN US(L)ANMAYIZ Yazarlarımızdan
KIZDIRAMAZSIN BENİ! Yazarlarımızdan
GEL ŞİMDİ TANIMINI YENİDEN YAPALIM ATEŞİN Yazarlarımızdan