Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet   Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet Powered By GSpeech

Error in function loadImage: The image could not be loaded.

Error in function redimToSize: The original image has not been loaded.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

Feride TURAN

Feride Turan

(Okuma süresi: 4 - 7 dakika)

20230104 001149

20230104 001149
Aşkın lisanıdır kuş dili. Manayı gizlemek için aşksızlardan, kuşlarda sır olmuştur. Yedi gök altında, yedi deniz üstünde yedi vadiyi aşmak ve Kaf dağına ulaşmak için çırpınanların dilidir. Peki bu maceraya “talip” olan kuşların içinde hangisidir ruhumuz? Ten kafesimizin içindeki can kuşu; talibi olduğu uzun ve çetin yoldan geri dönenlerden mi olacak; yoksa yolda duranlardan, menzile varanlardan mı? Sorunun cevabı, maceranın seyrinde... Evvela bir kuş olup uçmak, zorlu bir yola düşmek gerek...

Read more “NEVÂÎ TARZI”NDA KUŞLARLA YOLCULUK Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 6 dakika)

ismail bey gaspirali

ismail bey gaspirali
Yılbaşını bilmem ama her yılın sonunda çocukluğumdan beri süregelen “Yılbaşı kutlanmalı mı, kutlanmamalı mı?” tartışmalarının ülkemizde bir gelenek hâline geldiğini söyleyebilirim. Şayet Gaspıralı İsmail Bey’e kulak vereceksek bu tartışmanın bir tarafı olmaktan ziyade -evvela- bütün ön yargılardan, ezberlerden zihnimizi arındırmak gerekir.

Read more TARİH GEZGİNİ-24: GASPIRALI’NIN GÖZÜYLE “YENİ YIL BAYRAMI” Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 6 dakika)

Nariman Narimanov in 1913"Bugün dünya birbirine zıt iki yere parçalanmıştır: zalimler ve mazlumlar. Niçin bu insanlardan birisi parasının gücü ile sanat öğrensin, eğitim alabilsin; diğeri ise bütün bunlardan mahrum olsun? Niçin şehirlerde zengin çocuklar okusun, hekim-mühendis olsun; işçi ve köylülerin çocukları ise eğitimsiz kalsın? Niçin zenginler her gün tiyatroya gidebilsin, işçi ise bütün gün ağır işte çalışsın ve evine zar zor yetişip kuru yerde yatsın?"

Bu sözler Neriman Nerimanov’a aittir. Yani Azerbaycan edebiyatının ünlü yazarı, doktor, gazeteci ve Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanına…

Read more SAYI 23- NERİMAN NERİMANOV'UN "TERCÜMAN"I Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 3 - 6 dakika)

tarih gezgini 22

tarih gezgini 22
Bu iddialı sözün altında “Nâşir ve Muharrir İsmail Gasprinski” imzası var. Yani Türk dünyasının “dilde, fikirde, işte” birliğine hayatını vakfetmiş Gaspıralı İsmail Bey’in imzası…

Read more TARİH GEZGİNİ: SAYI 22 - MACARLAR ŞİMDİKİ TÜRKLERDEN DAHA TÜRK'TÜR Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 9 dakika)

images

images
İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif, bir kıtasında yüreklerimizi burkan şu ifadelere yer vermiştir:

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da, er geç, silecektir.
Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,
Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir?

Read more “SESSİZ YAŞADIM, KİM, BENİ NERDEN BİLECEKTİR?” SORUSUNA CEVABIMIZDIR Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 4 - 7 dakika)

budapest

budapest
Derviş sabrıyla çıkılan, güllerin sardığı bir tepeden baktım sana. “Toprağı gül, taşı gül; kurusu gül, yaşı gül” bir bahçenin içinden baktım. Bir yaz günü Tuna’dan kafilelerle geçtiğimizde, bu Avrupa şehrinde Tuna nehri gibi gurbette akıyordu yüreğim. “Buda” ile “Peşte” arasında mahzun duran Tuna’nın hüznü kapladı içimi. Türk’ün ve Tuna’nın kaderinde, kederinde gurbetlik var zira. Bir ağacın gölgesinde dinlenmiş kadar kısa ömrümüzde yalnızlığa yürürken dünyanın kendisi gurbet değil midir zaten?

Read more SANA BİR TEPEDEN BAKTIM BUDAPEŞTE Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 5 - 10 dakika)

mehmet Akif

mehmet Akif
Ajanmış Millî Şairimiz! “Bugüne kadar göklere çıkardığımız tarif dışı bir Mehmet Akif” varmış. Çok değil birkaç yıl evvel devletin televizyonunda bir akademisyen, Mehmet Akif’i “millî şair” kabul etmenin çelişkiye düşmek olduğunu söyleyerek ona dair “tarif dışı(!)” bilgiler vermişti.

Read more BERLİN İÇİNDEKİ ÇANAKKALE VE AKİF Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 4 - 7 dakika)

IMG 20211021 200805 635

IMG 20211021 200805 635
Pervane, bir âşık… Diğer meşhur âşıklardan çok farklıdır o. Ne bülbül gibi bir damlacık göğsünde kıyametler koparır ne de serviye âşık kumru gibi durmadan söylenir. Sessizce, gürültü etmeden can veren âşıktır pervane. Sevmek sessizliktedir çünkü. Bağırarak sevilmez, görünerek de sevilmez. Gönül aşk iddiasında ise, hele bir de pervane kesildiyse o hâlde sessizce yanmasını bilmelidir.

Read more GÖNLÜM ONA PERVANE KESİLDİ Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 4 - 8 dakika)

141163826 wVu ZuxlmxkBuWJIQtxl48YuqQeuN6Wcspwn Tylnhg

141163826 wVu ZuxlmxkBuWJIQtxl48YuqQeuN6Wcspwn Tylnhg
Eğitimci şair Lütfü Kılıç, Cumhuriyet’imizin 98. yıl dönümüne özel yazdığı marşı bayram tebriğiyle birlikte cumamızı da hayırlayarak sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Ruhumuzu kanatlandıran bu marşı; söz kılıcı keskin bir şairin kaleminden çıkmasından öte, bir eğitimcinin yüreğinin sesi olması dolayısıyla ayrıca önemsiyorum. “Cumhuriyet Marşı” adını taşıyan ve 14’lü hece ölçüsüne sahip şiir, evvela Cumhuriyet’in hangi temeller üzerinde yükseldiğine dikkat çekiyor.

Read more "KANAT AÇTIK GÖKLERE, ADIMIZ TÜRK'TÜR BİZİM" Yorum yaz (0 Yorumlar)
(Okuma süresi: 2 - 4 dakika)

 

IMG 20211019 134035

IMG 20211019 134035

“Tarihî çeşmeler zamanın gözleridir. Geçmişten geleceğe bakarlar. Hiç ummadığınız bir köşe başında bile tarihin şahitleri olarak karşınıza dikilirler. Siz önünden geçip gidersiniz, siz bu dünyadan göçüp gidersiniz ama onlar, şair Sezai Karakoç’un dediği gibi “ölümsüz bir uygarlığın ölümsüz kitâbeleri”dir.

Böyle demiştim bir yazıma başlarken. Türk Edebiyatı dergisinde 2018 Ağustos’unda yayınlanan “Odunbazarın Çeşmeleri: İki Gözü İki Çeşme” başlıklı yazımda Romantizm içeren bu cümlelerin, başa düşen bir saksı Realizminde gerçek olacağını hesaplamamıştım doğrusu.

Read more TARİH GEZGİNİ: SAYI 21- MERHABA ÇERKEZ ÇEŞMESİ! Yorum yaz (0 Yorumlar)
Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Powered By GSpeech