Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet   Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Welcome to Edebi Medeniyet : Ebedi Medeniyet Powered By GSpeech
Ayşe Gökçen GÜVEN">
(Okuma süresi: 2 - 4 dakika)
Bunu okudun 0%

fatma kirdar2

fatma kirdar2
Konya’nın Seydişehir ilçesinde ressam olarak tanınan Fatma Kırdar’ın ünü gün geçtikçe yaşadığı şehrin dışına taşarak Ülke geneline yayılmış.

Genç yaşta eşini kaybeden Fatma Kırdar eşinden kalan maaş, aile geçimine yetmeyince ekonomik zorluk çekmeye başladı.

Hobi olarak başladığı Ressamlıktan para kazanmaya başlayan Kırdar, bu işten kazandığı parayla kızını ve oğlunu okuttu…Kızının Manisa’da sınıf öğretmeni, oğlunun Antalya'da Turizimci olmasını sağladı.

Konya Seydişehir'de yaşayan Fatma Kırdar’ın evi adeta bir resim galerisi ve müze gibi ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye’nin her bölgesinden gelen ziyaretçiler Fatma Kırdar’ın evine uğrayıp bir birinden güzel tablolalarını yerinde inceleme imkanı buluyorlar.

Çevresinde Mevlana aşığı olarak bilinen ressam, ‘Hz.Mevlana Dünya'ya hoş görüyü aşılayan bir insandır’ diyerek o görüşü kendine düstur edinmiş ve ona olan sevgisinden Hz.Mevlana’nın Konya’da bulunan Kabrini tuvaline taşımıştır.
Biz de kendisini evinde ziyaret ederek onunla kısa bir söyleşi yapma imkanı bulduk. Kendisi bizlere oldukça misafirperver davrandı….

G.G: Merhaba, öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Siz özellikle Konya’da olmak üzere Ülkemizde tanınan bir kişiliksiniz ama biz yine de sizin ağzınızdan Fatma Kırdar’ı tanıyabilir miyiz?

fatma kirdar3

fatma kirdar3
F.K: Merhaba, ben de sizlere teşekkür ediyorum bu nazik ziyaretiniz için. 1952 yılında Seydişehir’in Kımluca köyünde doğdum.16 yaşımda evlendim ve 2 çocuk annesiyim. Tahsilim ilkokul. İlçemizde otururken karşı komşularım öğretmendi. Onlardan kitap okuma alışkanlığı edindim. 6-7 yıl çeşitli kitaplar okudum. Daha sonra o binaya resim öğretmeni taşındı. Bir televizyon programında yağlı boya dersi izledim. Resim öğretmenine yağlı boya sanatını öğretmesini istedim. Öğretmen bana güldü ve zor olduğunu söyledi. Bunun üzerine daha çok hırslandım. Evde çocuklarımın kuru boya kalemlerini alarak karşımda duran kayısı çiçekli resmi çizdim. Akşam resim öğretmenine gösterdiğimde, "Bu resmi sen çizmedin." şeklinde konuştu.

Bir gün evde komşularımla otururken Ressam Gönül Duranoğlu'nun ilçemizde sergi açtığını öğrendim. Yanına gittim. Ressam Duranoğlu bana baktı ayağımda şalvar, yerel kıyafetli bir hanımım. Benden dokümanlarımı istedi. Gösterdikten sonra kendi kullandığı resim malzemelerini bana bıraktı. Bu da bana ayrı bir heves verdi. Bir hafta sonra bana ünlü ressamların bir çok dokümanını getirdi. Bunlar üzerinde çalışmamı söyledi. Rahmetli eşimin de bana çok büyük katkısı oldu.

G.G: Kıymetli Hocamız Fatma Kırdar, siz zoru başararak bu günlere gelmişsiniz, gençlere tavsiyeleriniz nedir ?

F.K: Bence gençlerden önce ailelerini ele almak lazım. ailelere bu anlamda çok sorumluluk düşüyor. Aileler çok aşırı korumacı davranıyorlar,çocuklara sorumluluğun az yüklendiğini düşünüyorum, sürekli internet ortamında çocuklar ve kendileri adeta dış dünya ile irtibatı kesmiş durumdalar.

Bence gençlerin bir hobisi olmalı, sanatın, sporun her hangi bir dalı ile uğraşmaya teşvik edilmeliler. Ben bu yaşta hala kitap, okuyorum gençlerimizin de kitap okumaya teşvik edilmesi lazım.

G.G: "Fatma Hanım resim çizerken ne hissediyorsunuz ?" diye sorduk. ( Gülümseyerek cevap verdi.)

F.K: Çizdiğim mekanların içerisinde yaşıyorum, sokaklarında geziyorum,ailelerimizim, büyüklerimizin bizlere anlattığı hikayeleri yaşıyorum. Resimlerim ve hal böyle olunca daha kalıtsal eserler ortaya çıkıyor ve daha verimli şeyler oluyor.

fatma kirdar1

fatma kirdar1
 G.G: Dokunuşlarınızın hepsinde ve her fırça darbenizde bir hikaye var o zaman…!!!

F.K: Evet tabii ki mesela şu an çalıştığım resimde Konya’nın olmazsa olmazı atlı tramvayı çiziyorum ve o günün dolmuşunu bu güne taşımış oluyorum.
Ayrıca ben resim çizmeye 30 yaşında başladım, önceleri gördüğüm her şeyi çizerken zamanla tarzım oturdu ve şimdilerde konakları çiziyorum.

G.G: En çok kimlerden destek aldınız çevrenizde ve kaç sergi açtınız ?

F.K: Yaptığım resimlerin beğeni toplaması üzerine birçok yerel yönetici ve eğitim kurumları bana çok büyük destek verdi. 150’nin üzerinde yağlı boya tablo yaptım. Yaptığım tablolardan İzmir, Manisa, Antalya ve Konya’da 16 kişisel resim sergisi açtım. Son sergimi de geçen yıl Konya Selçuk Üniversitesi’nde açtım. O resim sergisini de dönemin Rektörü Mustafa Şahin’in talebi üzerine öğrencilere örnek olsun diye açtım.”

G.G: Fatma Hocam Türkiye’de sanata ve sanatçıya ne kadar değer veriliyor ?

fatma kirdar5

fatma kirdar5
F.K: Türkiye’de sanata değer verilmiyor. Sergilerimde sattığım tablolarda malzeme fiyatımı bile teklif etmeyenler oluyordu. Sanatçı maddi ve manevi bir yoksunluk yaşamayacak ki daha çok üretebilsin. Artık daha önceden yaptığım tablolarımı satmayı düşünmüyorum. Sadece özel bir talep gelirse resmeder ve satarım….diyerek sözlerini noktaladı.

Konya Seydişehir’de başlayan bir hayat ve onca zorluğa rağmen hayata tutunma mücadelesi ve bunu kendisine has yeteneği ile geliştirdiği Ressamlığını tüm Türkiye’ye ispat eden başarılı bir kadın.

Kendisi bizlere kadınların da her dalda olduğu gibi bu dalda da çok başarılı şeylere imza atabileceğini gösterdi.
Kendisine teşekkür ederek o muhteşem evinden ayrıldık.

Röportaj: Ayşe Gökçen Güven

fatma kirdar4

fatma kirdar4

Comments powered by CComment

About the Author

Ayşe Gökçen GÜVEN

Hoparlörü tıklayıp seçtiğiniz alanı dinleyebilirsiniz Powered By GSpeech